کد مطلب: 3059 | زمان انتشار: ۱۳:۴۷:۵۰ - جمعه ۱ آذر ۱۳۹۲ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 477 | پرینت از مطلب پرینت از مطلب |

آیا کشورهای دیگر هم اینترنت را فیلتر می کنند؟

آیا کشورهای دیگر هم اینترنت را فیلتر می کنند؟

بررسی ها نشان می دهد دولت ها صرفا برای محافظت از کودکان به طور محدود به فیلترینگ اینترنت می پردازند

شکی نیست که اینترنت پر از مطالبی است که والدین نمی خواهند فرزندانشان با آنها مواجه شوند. از پورنوگرافی گرفته تا کلمات رکیک، سایت های قمار بازی یا دوست یابی. برخورد کودکان خردسال یا نوجوانان با این گونه مطالب به یکی از دغدغه های اصلی والدین تبدیل شده است.

البته امروزه سایت های فراوانی نرم افزارهای کنترل گر والدین ارائه می دهند که به وسیله آن می توان دسترسی کودکان به این چنین مطالبی را محدود کرد، اما کنترل فعالیت کودکان در اینترنت توسط والدین فقط به خانه محدود می شود.

این دولت ها هستند که وظیفه دارند فعالیت های کودکان و نوجوانان زیر سن قانونی را در جامعه خود کنترل کنند. از تصویب قوانین برای اجرای فیلترینگ توسط اپراتورهای تامین کننده گرفته تا اطلاع رسانی و آموزش کودکان برای جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی. با این حال دولت ها بسیار دقت می کنند که این محدودیت ها برای کودکان سایر فعالیت های اینترنتی کاربران دیگر را تحت الشعاع قرار ندهد.

در زیر به چند نمونه از فعالیت کشورهای مختلف در این زمینه اشاره می کنیم.

 

نظارت بر اینترنت در مدرسه ها و کتابخانه های آمریکا

طی قانون S۰۹۷ هیات سنای آمریکا که در تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۰۰ به تصویب رسید، تمامی کتابخانه ها و مدرسه های ابتدایی و راهنمایی ایالات متحده آمریکا باید از تکنولوژی سیستماتیک فیلترینگ روی کامپیوتر های مورد استفاده دانش آموزان استفاده کنند.

امروزه کتابخانه ها و مدارس کشور آمریکا به طور گسترده ای از اینترنت به عنوان ابزاری برای آموزش دانش آموزان خود استفاده می کنند. برخورد تصادفی یا عمدی این کودکان با صحنه های پورنوگرافی، کلمات رکیک و غیر اخلاقی یا مطالب خشونت آمیز می تواند برای والدین مساله ای بغرنج باشد.

البته خانواده های آمریکایی هم می توانند با استفاده از سخت افزار یا نرم افزارهای کنترل کننده به راحتی اینترنت داخل خانه را امن کنند و کودکان خود را تحت نظارت خود قرار دهند، اما اکثر والدین نمی توانند کنترلی بر اینترنتی که کودکان خارج از خانه به آن دسترسی دارند داشته باشند.

قانون نظارت سایبری کودکان به همین دلیل وضع شده است تا از برخورد کودکان و نوجوانان با چنین مطالبی در خارج از خانه جلوگیری شود. این حق والدین است که مطمئن باشند فرزندانشان در مدرسه یا کتابخانه در امنیت ذهنی به سر می برند.

بر اساس این قانون تمام کتابخانه ها و مدرسه ها باید ثابت کنند که از یک روش تکنولوژیک فیلترینگ به روی سیستم های کامپیوتری موسسه خود استفاده می کنند. مدارس و کتابخانه ها براساس سیستم آموزشی خود می توانند تعیین کنند کدام شیوه فیلترینگ برای شان کاربردی تر است.

همچنین بودجه مقتضی به منظور برقراری سیستم های فیلترینگ کامپیوترها در اختیار این ارگان ها قرار گرفته است و تنها آموزشگاه هایی از این بودجه های تشویقی استفاده می کنند که قوانین نظارت بر اینترنت کودکان و نوجوانان را رعایت کنند.

بسیاری از مدارس آمریکا از فیلترها برای مسدود کردن مطالب غیر مرتبط به حیطه آموزشی موسسه خود استفاده می کنند. دولت آمریکا تصمیم گیری درباره میزان فیلترینگ و محتوای مطالب قابل فیلتر را به عهده خود مدارس گذاشته است.

بسیاری از کتابخانه ها بسته به صلاحدید خود دسترسی به مطالب خاصی را مسدود کرده اند که مهم ترین آنها سایت های پورنوگرافی، سایت های تبلیغات، قماربازی و شبکه های اجتماعی است.

پیشنهاد فیلترینگ خانگی به شهروندان بریتانیایی

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانبا اعلام کرد که دولت بریتانیا با ۴ شرکت بزرگ تامین کننده خدمات اینترنتی در کشور انگلستان قراردادی امضا کرده است که طی آن تمام این شرکت ها تکنولوژی فیلترینگ خانگی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند.

طبق اظهارات کامرون، دولت بریتانیا با شرکت های BT، TalkTalk، Virgin و Sky قرار داد بسته است که تا پایان سال ۲۰۱۳ تمام کاربران قادر شوند به اختیار از فیلتر های حامی خانواده استفاده کنند.

با استفاده از این فیلتر های خانگی، خانواده ها دیگر نیازی به دانلود و نصب نرم افزار های فیلترینگ برای کنترل اینترنت خود ندارند و تنها با راه اندازی این سیستم قادر خواهند بود فعالیت فرزندان خود را در اینترنت تحت نظارت خود درآورند.

در حال حاضر ۱۹ میلیون خانوار در انگلستان به این قابلیت دسترسی دارند و قرار است که از بقیه کاربران هم نظرسنجی شود که آیا می خواهد از امکانات فیلترینگ خانگی استفاده کنند یا خیر. تمام خانواده هایی که به اینترنت دسترسی دارند، موظف هستند که به این نظرسنجی جواب دهند.

علاوه بر این اپراتور اصلی موبایل بریتانیا، فیلترهای اینترنتی را هم اکنون به روی سرورهای خود فعال کرده است. تمام کاربران این اپراتور مشمول این فیلترینگ خواهند شد مگر اینکه ثابت کرده باشند که سن قانونی دارند.

دولت انگلیس همچنین با بزرگ ترین تامین کننده های اینترنت wifi دولتی قرارداد بسته است که این فیلتر های حامی امنیت خانواده را تا آخر سال در دسترس همه کاربران قرار دهد. کامرون تایید کرده است که این سیاست جدید نه برای اعمال سانسور در اینترنت، بلکه برای حمایت سایبری کودکان و نوجوانان است. نخست وزیر بریتانیا همچنین اظهار کرده است که خود ISP ها تصمیم می گیرند که چه مطالبی باید مشمول این فیلترینگ باشد که اصلی ترین آنها، سایت های پورنوگرافی و سایت های خودآزاری و اطلاعات خودکشی است. کاربران همچنین می توانند به دلخواه به مطالب قابل فیلتر موردی اضافه کرده یا گزینه ای را ازآن حذف کنند.

کودکان آلمانی زیر چتر قوانین حمایت سایبری

کودکان کشور آلمان به طیف وسیعی از مطالب اینترنتی دسترسی دارند.۷۱ درصد خانواده های آلمانی به اینترنت متصل هستند. والدین آلمانی همانند دیگر کشورها نگران ریسک های احتمالی دنیای مجازی هستند و درصد بالایی از آنها موافق طرح های محدودسازی دسترسی کودکان به اینترنت هستند.

اپراتور اصلی کشور آلمان اولین کشوری بود که آیین نامه توافقی اپراتورهای همراه برای حمایت از کودکان را در سال ۲۰۰۵ امضا کرد.طبق این آیین نامه اپراتورهای موبایل موظف می شوند دسترسی به مطالب غیر قانونی را محدود کنند و با تعبیه سیستم های شناسایی، عدم برخورد کاربران زیر سن قانونی با مطالب پورنوگرافی را تضمین کنند.

اپراتور موبایل آلمان همچنین در سال ۲۰۰۷ تعهدنامه داوطلبانه حمایت از کودکان در فضای ارتباطات تکنولوژیکی را امضا کرد. این تعهدنامه بخشی از چارچوب قوانین اتحادیه اروپا برای استفاده امن تر کودکان و نوجوانان از اینترنت است. این تعهدنامه همچنین توسط ۱۵ کشور اروپایی دیگر نیز در فوریه ۲۰۰۷ امضا شد.

دولت آلمان از نقش مهم دنیای اینترنت در زندگی کودکان به خوبی آگاه است. روش و متد های استفاده امن تر از اینترنت در چند شهر فدرال کشور آلمان درون برنامه آموزشی مدارس قرار گرفته است و به زودی به دوره اجباری برنامه درسی اصلی تمام ایالت های کشور تبدیل خواهد شد. معلم های مدارس آلمان هم طی دوره های تخصصی آموزشی با این روش ها آشنا می شوند. با تدریس این مطالب امنیتی به کودکان و نوجوانان در مدارس قطعا طیف گسترده ای از کودکان از ریسک ها و خطرهای احتمالی اینترنت آگاه می شوند.

در زمینه قانون گذاری، کشور آلمان یکی از جامع ترین قانون های اساسی را دارد که از خیلی جهات به قوانین کشور آمریکا شباهت دارد. قوانین آلمان اکثر جرائم سایبری را پوشش می دهند.

طی یکی از قوانین جدید این کشور تمام افرادی که به اینترنت دسترسی دارند، باید وایرلس خود را امن تر کنند و از دسترسی های غیر مجاز جلوگیری کنند. کاربران اینترنت به این منظور باید زمان راه اندازی اینترنت برای سرویس خود رمز عبور تعیین و دسترسی آن را محدود کنند.

کشور آلمان همچنین یک موتور جست وجوی مخصوص کودکان در اینترنت راه اندازی کرده و علاوه بر این سایت های اطلاع رسانی فراوانی در زمینه ارتباط سایبری امن تر کودکان وجود دارد.

قوانین سفت و سخت حامی کودکان کانادایی

کشور کانادا اولین کشوری بود که مدارس و کتابخانه های خود را به اینترنت مجهز کرد. قوانین مربوط به دنیای مجازی و جرائم رایانه ای هم به نسبت در این کشوربسیار پیشرفته و به روز است.

شرکت های تامین کننده خدمات اینترنتی کشور کانادا، برنامه های زیادی به منظور آموزش امنیت سایبری ایجاد کرده اند. همچنین بسیاری از همین شرکت ها ابزار کنترل والدین و همچنین وب سایت های اطلاع رسانی فراوانی در اختیار کاربران خود قرار داده اند تا به این وسیله به خانواده ها در جهت کنترل دسترسی کودکان به اینترنت کمک کرده باشند.

در فوریه ۲۰۰۱ دولت کانادا دوره ای برگزار کرد که طی آن استراتژی هایی برای بالا بردن امنیت اینترنتی به داوطلبان آموزش داده می شد. در سال ۲۰۰۴ دولت ایالت آنتاریو کانادا طرحی را به عنوان استراتژی ایالتی خود تصویب کرد که طی آن از کودکان در مقابل جرائم اینترنتی محافظت به عمل می آمد. یکی از قسمت های این طرح نصب برنامه های پلیس سایبری برای کودکان دانش آموز در مدارس آنتاریو بود که از کودکان در مقابل سوءاستفاده های اینترنتی، دزدیدن هویت سایبری و جاسوسی اینترنتی محافظت می کرد. همچنین بسته های آموزشی و اطلاع رسانی به همین منظور در دسترس دانش آموزان مدارس قرار گرفت. طبق استراتژی دولت، برنامه های منسجم و کاملی در حیطه آموزش امنیت سایبری جزو برنامه درسی اصلی کودکان کانادایی قرار گرفت.

منبع:aftabir.comارسال نظر

کسب درآمد
آخرین مطالب


خرید کریو