کد مطلب: 2397 | زمان انتشار: ۱۳:۱۲:۵۱ - شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۲ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 467 | پرینت از مطلب پرینت از مطلب |

۵ نکته درباره رفتار با افراد عقب مانده ذهنی

۵ نکته درباره رفتار با افراد عقب مانده ذهنی

حتما می دانید که عقب ماندگی ذهنی یک بیماری مغزی است و فرد عقب مانده ذهنی، فردی است که سن عقلی او از سن تقویمی اش کمتر است. این بیماری در اثر اختلالات ژنتیکی و یا دیگر عوامل مثل شرایط دوران بارداری و زایمان مادر به وجود می آید.

اولین نکته ای که قبل از هر چیز والدین و دیگر اعضای خانواده این افراد باید بدانند این است که از داشتن چنین فردی (فرزند، خواهر یا برادر) احساس ناراحتی نکنند و خجالت نکشند. در برخی موارد دیده شده است که اطرافیان این افراد به خصوص والدین احساس گناه می کنند و این موضوع باعث بر هم ریختگی روابط عاطفی آن ها با اعضای خانواده می شود در حالی که معمولا فرد عقب مانده ذهنی درک عاطفی و هیجانی مناسبی از محیط اطراف خود دارد، پس به شما توصیه می کنم :

در اولین گام، وی را کاملا بپذیرید. البته با توجه به سن او احتمالا باید این پذیرش اتفاق افتاده باشد.

– نکته دومی که باید بدانید این است که انتظارات خودتان را از او در حد توان و ظرفیتش مطرح کنید. این کار می تواند در قالب واگذاری کارهای ساده و قابل انجام و به نوعی راحت به او محقق شود.
– در گام سوم سعی کنید با واگذاری کارهای کوچک و در حد توان ، ظرفیت و توانمندی های شخصی او را بالا ببرید. واگذاری کارهای شخصی به خودش با نظارت شما کمک بزرگی به اوست.
– نکته چهارم و در خور توجه که خانواده های این افراد باید در نظر گیرند این است که آن ها را از محیط های طبیعی و اجتماعی به دلیل مشکلی که دارند جدا نکنند. جداسازی این افراد در صورتی که مشکل خاصی یا نیاز به مراقبت جدی نداشته باشند توصیه نمی شود.
– نکته پنجم که تاکید بسیار زیادی باید روی آن انجام گیرد، پرهیز از تحقیر و تنبیه این قبیل افراد است. به هیچ وجه به خودتان و به دیگران اجازه ندهید که آن ها را مسخره کنند.
– برای آموزش او می توانید به سازمان بهزیستی مراجعه و از نحوه خدمات آموزشی که از طریق این سازمان قابل ارائه است اطلاع پیدا کنید.
همچنین مراکزی در بیشتر شهرها وجود دارد که معمولا به صورت خیریه اداره می شود و می توانند کمک های آموزشی مناسبی را به او ارائه کنند.ارسال نظر

کسب درآمد
آخرین مطالب


خرید کریو خريد كريو خرید vpn خرید سی سی کم خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید کریو