کد مطلب: 4374 | زمان انتشار: ۱۶:۲۲:۴۰ - سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۲ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 580 | پرینت از مطلب پرینت از مطلب |

چرا خواب می‌بینیم؟

چرا خواب می‌بینیم؟

بتازگی یک تحقیق نشان داده است خواب‌دیدن می‌تواند همچون یک روان‌درمانی موثر از بار سنگین خاطرات بد ما بکاهد. در این تحقیق از یکسری داوطلب خواسته شد به تصاویری که می‌توانند بشدت یک فرد را تحت تاثیر قرار دهند، نگاه کنند و سپس از آنها خواسته شد که بخوابند. اسکن مغزی این افراد نشان داد فشار وارد بر بخشی از مغز ـ که مسئولیت کنترل احساسات و عواطف را بر عهده دارد ـ در یک برهه مشخص دچار رکود شد.

این برهه مشخص زمانی است که شخص به خواب عمیق رفته و خواب می بیند، این مرحله به دلیل حرکت های جزئی و ممتد پلک ها قابل تمایز است و آن را اصطلاحا REM می خوانند که مخفف عبارت انگلیسی «حرکت سریع پلک» است.

این تحقیق گویای یک موضوع مهم تر نیز بوده است؛ آن که افراد تحت آزمایش در صبح روز بعد بیان داشتند یادآوری تصاویر شب گذشته، دیگر آنها را متاثر نمی کند. محققان می گویند این یافته ها حاکی از آن است که خواب دیدن ممکن است به انسان ها کمک کند بتوانند حوادث سخت زندگی شان را راحت تر بپذیرند.

مسئول این تحقیق، متیو والکر ـ که یک دانشمند عصب شناس از دانشگاه برکلی ایالت کالیفرنیا است ـ می گوید: «علت این که ما چرا خواب می بینیم هنوز هم شناخته نشده است و حتی مهم تر از آن رابطه میان خواب و سلامت روان نیز هنوز به درستی شناخته شده نیست، اما سابق بر این هم ما شاهد نمونه های بارزی از مزایای خواب در تسکین انسان ها بوده ایم.

نمونه قابل لمس آن خود ما هستیم که وقتی بعد از یک خواب راحت بیدار می شویم، احساس بهتری داریم.» در عین حال، داده های بالینی نشان می دهد اختلالات روحی و روانی از تشویش گرفته تا استرس های ناشی از ضربه های روحی، همه و همه می توانند باعث اختلال در خواب نیز شوند. آقای والکر در ادامه افزود: «با وجود این کنش و واکنش طبیعی، ما متوجه مسائل بنیادی جالب توجه دیگری در مغز نیز شده ایم که می تواند مبنای رابطه میان زندگی احساسی ما و زمان هایی که در خواب هستیم، باشد. چنان که تحقیق اخیر نشان می دهد، خواب دیدن می تواند راه حلی باشد برای جبران آسیب های روحی که ما طی روز متحمل شده ایم.»
خواب دیدن، کلید آرامش

آقای والکر و همکارانش برای انجام تحقیق از ۳۴ داوطلب سالم و جوان خواستند که به دو گروه تقسیم شوند. از افراد هر گروه خواسته شد طی مدت ۱۲ ساعت و در زمان های دلخواه و از پیش تعیین شده به ۱۵۰ تصویر نگاه کنند. طی این مدت، اسکنر ام آرآی فعالیت مغزی آنها را کنترل می کرد. آقای والکر می گوید: «تصاویری که در این تحقیق از آنها استفاده شد، دامنه وسیعی دارند؛ از اشیای خوشایند و معمول گرفته تا تصاویر ناخوشایندی همچون صحنه های تصادف.» به یک گروه، تصاویر را در صبح نشان دادند و دوباره در عصر هم این کار را تکرار کردند. لازم به ذکر است که بینندگان این گروه در خلال آزمایش نخوابیدند. گروه دیگر همان تصاویر را قبل از خواب و سپس هنگام صبح مجدد مشاهده کردند. تحقیقات نشان داد داوطلبانی که در خلال آزمایش خوابیده بودند پس از دومین مشاهده، عکس العمل احساسی ملایم تری داشته اند.

اسکن های ام آرآی گویای این است که وقتی شخص وارد مرحله REM یا خواب عمیق می شود، مغز نیز وارد مرحله خاصی تحت عنوان آمیگ دالا می شود. این مرحله که همان تجزیه و تحلیل عواطف است، احتمالا باعث می شود مغز نسبت به تصاویر، عکس العمل عقلانی تری از خود نشان دهد. در ضمن این آزمایش، فعالیت مغز حین خواب توسط یک دستگاه منحصربه فرد با نام الکتروانسفالوگرام نیز مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج حاکی از آن بود سطح مواد شیمیایی که در مغز در زمان استرس ترشح می شوند، بشدت کاهش پیدا کرده است. زمانی که شخص یک رویداد احساسی را تجربه می کند، مواد شیمیایی خاصی در مغز ترشح می شود که از تاثیر حاد رویدادهای عاطفی در مغز می کاهد. تاثیر این مواد شیمیایی بالاخص در زمانی که مغز مجدد در حین خواب خاطرات را تجزیه و تحلیل می کند، بسیار مهم است.

مواد شیمیایی فوق الذکر با کاهش بار عاطفی وارد بر مغز سبب می شود مغز راحت تر مسائل را اولویت بندی کرده و در حقیقت پس از خواب معمولا عملکرد شخص منطقی تر خواهد بود.

آقای والکر می گوید: «از زمان وقوع یک رویداد تا زمانی که مغز دوباره آن را به خاطر بیاورد، مرحله ای وجود دارد که در آن مغز تصمیم می گیرد از شگرد خاص خود استفاده نماید. این شگرد همان فراموش کردن است. پس از این مرحله، دیگر آن رویداد تاثیر اولیه خود را بر فرد نخواهد داشت. خوابیدن در واقع همان روان درمانی است که مغز به آن احتیاج دارد. اما خواب دیدن راه حل همه چیز نیست.»
خواب ها همیشه تسکین بخش نیست

یک متخصص خواب به نام دیوید کوهلمان می گوید تیم تحقیق این مطالعه تا اندازه ای در نتیجه گیری خود اغراق کرده است. او معتقد است خواب ها همیشه استرس را از بین نمی برد بلکه حتی گاهی اوقات شاهد خواب هایی از نوع های دیگر نیز هستیم.

کوهلمان می افزاید: «خواب دیدن، کمک موثری در کنترل شرایط استرس زاست، اما این که خواب دیدن می تواند تمام خاطره های بد را از ذهن پاک کند، مسلما واقعیت ندارد. هر چند واضح است نتیجه این تحقیق با توجه به محدودیت ها و محیط آزمایشگاهی همچنان در جایگاه خود بسیار شگفت انگیز است».

البته هر دو متخصص موافق هستند که اغلب در درمان های حرفه ای از موضوع خوابیدن غفلت می شود و شاید بتوان گفت این تحقیق توانسته تا اندازه ای مزایای متعدد خوابیدن را آشکار نماید.

سرپرست گروه تحقیق در خاتمه افزود؛ یافته ها باعث می شود ما به یاد بیاوریم مغز ما در حین خوابیدن غیرفعال نیست. این عضو پیچیده هر روز راز تازه ای از خود را برای ما آشکار می کند، دریچه ای که این بار روی سلامت ذهن و روان باز شده است.ارسال نظر

کسب درآمد
آخرین مطالب


پیش بینی فوتبال خرید کریو