کد مطلب: 2434 | زمان انتشار: ۱۷:۰۶:۴۳ - شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۲ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 753 | پرینت از مطلب پرینت از مطلب |

تکنیک‌های روان درمانی

تکنیک‌های روان درمانی

۱) تکنیک آموزش افزایش مهارت های بین فردی
این تکنیک برای افزایش مهارت‌های بین فردی طراحی شده که عبارت است از آموزش چگونگی ابراز عقیده – احساس و افکار به صورت مناسب است.
این تکنیک در روابط بین شخصی مثل اختلافات زناشویی-افسردگی-اختلالات جنسی-رفتارهای پرخاشگرانه و مورد سوء استفاده قرار گرفتن کاربرد دارد.

۲) تکنیک حل مسئله
حل مسئله یک تکنیک درمانی روان شناختی است که مراجعه کننده از این طریق یاد می گیرد از مجموعه آگاهی ها، دانش و منابع موجودی که در اختیار دارد بر حل مسئله یا مشکلی که با آن مواجه است استفاده کند.
وی با بیان این مطلب ادامه داد: نداشتن مهارت حل مسئله می‌تواند اختلال های گوناگون روانشناختی (مثل افسردگی و اضطراب) و یا مشکل هایی در ازدواج و تربیت فرزند ایجاد می کند.

۳) تکنیک آموزش شناسایی رفتارهای نادرست
مراجعان با آموختن این روش می‌توانند رفتارهای نادرست خود را بشناسند و با ترک آنها رفتارهای مناسبی را جایگزین کنند.
۴) تکنیک مدیریت استرس
این تکنیک از مجموعه ای از شیوه های درمانی تشکیل شده است که ریلکسیشن یکی از آنهاست.
وی در ادامه مطلب خود افزود: ابتدا مراجعه کننده در مورد اثر استرس بر رفتار و سلامت، آموزش می بیند، سپس با کمک درمانگر عوامل استرس زا را شناسایی می کند تا بتواند با روش هایی مثل ریلکسیشن یا انواع مراقبه ها استرس های خود را مدیریت کند و به آرامش برسد.
۵) آموزش مهارت های کلامی و غیر کلامی
مهارت های اجتماعی شامل طیف وسیعی از رفتارها، مانند گرمی و صمیمیت در روابط، سهولت در گفتگو، ابراز همدلی، تماس چشمی و به طور کلی مهارت های کلامی و غیر کلامی برقراری ارتباط است.

۶) تکنیک تغییر باورهای مشکل زای افراد
این تکنیک به مراجعان کمک می کند تفکرات ناسالم خود را بشناسند و به پیامدهای منفی آن توجه و تفکرات سالم تر را جایگزین کنید.

۷) تکنیک مهار و مدیریت خشم
از این روش برای مهار خشم و پرخاشگری استفاده می شود زود عصبانی شدن، از کوره در رفتن، داد زدن، پرتاب اشیاء و یا شکستن آنها، در را بهم کوبیدن و زدن خود و دیگران نمونه هایی از خشم و پرخاشگری هستند.

۸) تکنیک تغییر عادت ها
مظفر تشریح کرد: در این روش به مراجعان آموزش داده می شود که عادت های ناسالم خود را بشناسند و از عادت های سالم متضاد با آنها برای ترک عادت مشکل دار استفاده کنند.
وی در ادامه بیان کرد: از این تکنیک در درمان اختلال هایی مثل مکیدن انگشت، پلک زدن شدید و کندن مو استفاده می شود.

۹) تکنیک مواجهه
مواجهه روشی است که در آن شخص با هر محرکی که در او ایجاد رفتار یا هیجان نامطلوب می شود روبرو می شود.
وی در ادامه مطلب خود افزود: به طور مثال کسی را که ترس شدید از ارتفاع دارد برای اینکه به اصطلاح ترسش بریزد.
وی را مقابل این محرک قرار می دهند که در مقابل این محرک (ارتفاع) واکنش نامطلوب (ترس و فرار) نشان ندهد.

۱۰) تکنیک پذیرش
پذیرش به معنای شناسایی و قبول رویدادهای ناخوشایندی است که نمی توان کنترلی برآنها داشت.
وی خاطرنشان کرد: که در این تکنیک درمانگر با استفاده از روش هایی مثل انواع مراقبه ها به مراجعه کننده کمک می کند تا مسائل تغییر ناپذیری که باعث ایجاد نقش یا احساس های دردناک می شوند بپذیرد و خود را از فشارهای روانی برهاند.

 ارسال نظر

کسب درآمد
آخرین مطالب


خرید کریو