بازار کار و آینده ی شغلی رشته معماری

کد مطلب: 70 | زمان انتشار: ۲۲:۰۲:۰۸ - سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۲ | ۴۱۴ نظر | دفعات مشاهده : 98,911 | |

بازار کار و آینده ی شغلی رشته معماری

هدف:
رشته معماری دارای دو جنبه هنری و فنی است که درسهای طراحی، زیبایی شناسی و نحوه زیبا کردن حجم‌ها ، نماها و پلان‌ها به هنر بر می‌گردد و دروسی مثل سازه‌های بتنی و فلزی، مقاومت مصالح، ایستایی، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی به جنبه‌ فنی این رشته مربوط می‌شود.
در این رشته دروس هنری اهمیت بیشتری داشته و دروس علمی و فنی در راستای دروس هنری است. برای مثال یک معمار در طراحی خانه باید فضای آرامش‌بخشی را ایجاد کند تا باعث اضطراب ، خستگی و دلتنگی نگردد. کاری که بیش از رعایت اصول فیزیکی مثل نور و صوت، نیاز به آشنایی با اصول زیبایی‌شناسی دارد.

ماهیت:
معماری
ترکیب، طراحی و پدیدآوردن فضای زیست انسان در طبیعت است؛ که این فضا می‌تواند مسجد، بیمارستان، مسکن، مدرسه و یا هر فضای دیگری باشد که شهر را به وجود می‌آورد.
دوره کارشناسی مهندسی معماری دوره‌ای است حرفه‌ای که پرورش استعداد خلاقه، انتقال دانشها و مهارتهای عمومی حرفه معماری و حصول کارآیی عمومی در این رشته را هدف قرار می‌دهد. در راستای هدف فوق سعی شده است که در برنامه‌ریزی این دوره حداکثر بهای ممکن بهپروژه‌های طراحی معماری و دروس فنی و نظری پیرامون آن داده شود.
دوره کارشناسی معماری حداقل چهارسال به طول می‌انجامد. پیش از شروع دوره، یک نیمسال به عنوان پیش نیاز ارائه می‌گردد که جزو سنوات تحصیلی به حساب نمی‌آید ولی ۸ واحد آن جز واحدهای دوره محسوب می‌گردد. فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی مهندسی معماری می‌توانند در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ادامه تحصیل دهند.
تعداد کل واحدهای درسی دوره ۱۴۰ واحد است و فارغ‌التحصیلان این دوره قادر به ایفای نقش در زمینه‌های زیر خواهند بود:
۱ –
طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک) ، از طرحهای اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزاء و عناصر تشکیل دهنده بنا که اینزمینه وظیفه محوری کار معمار را تشکیل می‌دهد.
۲ –
همکاری با گروه مهندسان مشاوره معماری در جهت توسعه طرحها و تهیه نقشه‌های معماریمراحل یک و دو.
۳-
نظارت بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی.
۴ –
مشارکت در مدیریت اجرایی پروژه‌های معماری.
۵ – عضویت در کادر فنی شهرداریها و سازمانهای مشابه
.
۶ –
تدریس در دوره‌های کاردانی و همینطور دبیرستانهای فنی حرفه‌ای و کار دانش آموزش و پرورش .

توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه:
دانشجوی این رشته علاوه بر توانمندی در طراحی و قدرت تجسم و خلاقیت، لازم است که در درس ریاضی بخصوص در هندسه قوی باشد چون برای آموزش فن و تکنیک معماری باید دروسی مثل هندسه کاربردی ، هندسه مناظر و ریاضیات و آمار را مطالعه کرد.
دانشجوی معماری باید اطلاعات عمومی خوبی در زمینه تاریخ بخصوص تاریخ معماری ایران و جهان ، جغرافیا ، اقلیم‌شناسی ، روانشناسی ، مردم‌شناسی و اقتصاد داشته باشد. چون معماری برای رونق و شکوفایی خویش از تمامی این علوم استفاده می‌کند.
همچنین دانشجوی رشته معماری باید بتواند به زبان معماری مطلبش را روی کاغذ بیاورد. یعنی از یک سو ذهنی قوی و خلاق داشته و از قدرت تجسم خوبی برخوردار باشد و از سوی دیگر طراحی چیره دست باشد تا بتواند به زبان معماری که همان طراحی بناها و فضاهای زندگی است، سخن بگوید.
معماری بیش از آنکه علم و تکنیک باشد، ذوق و سلیقه و استعداد است و معمار کسی است که طرحهای فردی‌اش با نقاشی و مجسمه‌سازی رقابت کند و در واقع بتواند مجسمه‌ای کاربردپذیر بسازد. به همین دلیل می‌توان گفت که معمار یک هنرمند است و باید مانند هر هنرمند دیگری چشم، ذهن و دستی توانا داشته باشد تا بتواند به یاری چشم و با تکیه بر ذخیره فرهنگی خود بخوبی ببیند و سپس با ذهنی پویا آنچه را که دیده است به تحلیل کشیده و با احساس و عاطفه درآمیزد و در نهایت به یاری دست و با کمک گرفتن از دانش های فنی و تکنیکی طرحی نو را خلق کند.
با توجه به دروس خاص این رشته و نیاز به عکسبرداری، تهیه نقشه و … به نظر می‌رسد در مقاطعی هزینه تحصیل در این رشته بالا باشد.

نکات تکمیلی:
رشته معماری
تا سال ۷۸ در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته دانشجو می‌پذیرفت و دانشجویان در طی شش سال، اطلاعات علمی و هنری لازم را برای طراحی یک بنا آموزش می‌دیدند و در نهایت پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانستنداز طراحی یک کیوسک گل‌فروشی گرفته تا طراحی مجتمع‌هایمسکونی، تالارها و مجتمع‌های ورزشی را برعهده بگیرند و یا به کارهای جنبی این رشته بپردازند. اما از سال ۷۸ این رشته مانند سایر رشته‌های مهندسی در مقطع کارشناسی دانشجو می‌پذیرد و دانشجویان پس از فارغ‌التحصیل شدن در صورت علاقه‌مندی می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کنند.
به عبارت دیگر طول دوره رشته معماری از ۶ سال به ۴ سال کاهش یافته و در نتیجه تعدادی از دروس این رشته که شامل دروس هنری پیشرفته و تخصصی می‌شود، از مقطع کارشناسی حذف شده است.
حال سوال اینجا است که آیا فرصت‌های شغلی فارغ‌التحصیل مهندسی معماری با مدرک کارشناسی با فارغ‌التحصیل مهندسی معماری که دارای مدرک کارشناسی ارشد است، متفاوت می‌باشد؟
متاسفانه در آزمون سراسری از داوطلبان رشته معماری ، آزمون تخصصی معماری گرفته نمی‌شود و به همین دلیل بعضی از دانشجویان پس از ورود به دانشگاه تازه متوجه می‌شوند که به رشته معماری علاقه‌ای ندارند و در نهایت پس از ۶ سال تحصیل نمی‌توانند به عنوان یک معمارهنرمند وارد بازار کار شوند. اما در حال حاضر دانشجو می‌تواند پس از پایان دوره لیسانس در صورت علاقه‌مندی در یکی از گرایشهای شهرسازی، مرمت و احیاء بناها ، معماری منظر و یا معماری تخصصی ادامه تحصیل دهد و یا این که زودتر وارد بازار کار شده و به عنوان معمار فنی به طراحی تک‌بناها یا مجموعه‌های زیستی کوچک پرداخته و یا ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره باشد.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:
امکان ادامه تحصیل در این رشته با توجه به اینکه از سال ۷۸ ، در مقطع کارشناسی ارشد به کارشناسی تبدیل شده است، در مقطع کارشناسی ارشددر گرایشهای : برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای ، طراحی شهری، معماری منظر، مرمت و احیاء بناها و بافتهای تاریخی میسر است.

رشته‌های مشابه و نزدیک به این رشته:
تا حدودی مهندسی عمران نزدیک به این رشته می‌باشد
.
مهندس عمران با منطق صحبت می‌کند اما مهندس معمار از فرهنگ، هویت و زیبایی سخن می‌گوید، به عبارت دیگر معماری در طراحی یک بنا علاوه بر رعایت اصول فنی به جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی ، روانشناسی و زیبایی شناسی توجه دارد در حالی که مهندس عمران در طراحی یک بنا تنها به ایستایی و مقاومت آن توجه می‌کند. به همین دلیل اگر فضاهای زیست تنها توسط مهندس عمران ساخته شود، شاهد نابه‌هنجاری‌هایی خواهیم بود که موجب اضطراب ، نگرانی و آلودگی صوتی خواهد شد.

آینده شغلی و بازار کار:
با توجه به این که در سطح کارشناسی به جنبه‌های فنی معماری توجه بیشتری می‌شود ، در نتیجه فارغ‌التحصیل این رشته می‌تواند به ساختمان سازی (طراحی فنی ساختمانهای مختلف) بپردازد اما فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد چون جنبه‌های هنری معماری را آموزش دیده است، بیشتر بههنر معماری می‌پردازد. در یک مثال می‌توان گفت که نوع کار لیسانس و فوق لیسانس معماری مثل نوع کار پزشک عمومی و پزشک متخصص است. یعنی لیسانس معماری به کلیات معماری می‌پردازد و فوق لیسانس معماری به صورت تخصصی در این رشته فعالیت می‌کند.
اگر یک مهندس معماری بخواهد فقط در تهران یا در شهرهای بزرگ کار کند فرصتهای شغلی فراوانی برایش وجود ندارد. اما در شهرهای کوچک کمبود مهندس معماریکاملا احساس می‌شود تا جایی که در بعضی از شهرها کار یک مهندس معماری را تکنسین عمران انجام می‌دهد.
در حال حاضر دانشجو می‌تواند پس از پایان دوره لیسانس در صورت علاقه‌مندی در یکی از گرایشهای شهرسازی ، مرمت و احیاء بناها،معماری منظر و یا معماری تخصصی ادامه تحصیل دهد و یا این که زودتر وارد بازار کار شده و به عنوان معمار فنی به طراحی تک بناها یا مجموعه‌های زیستی کوچک پرداخته و یا ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره باشد.
مهندس معمار علاوه بر طراحی بناها می‌تواند به طراحی و ساخت ماکت و طراحی معماری داخلی بپردازد و یا به عنوان ناظر ساخت فعالیتکند. در ضمن فارغ‌التحصیل معماری آمادگی کار در رشته‌های مرتبط با معماری مثل طراحی صحنه و یا طراحی صنعتی را نیز دارد.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر:
مطابق موارد گفته شده در قسمت آینده ‌شغلی ، بازار کار و درآمد به نظر می‌رسد در شهرهایی غیر از تهران و حتی روستاها و شهرستانها امکان کاربرای فارغ‌التحصیلان به راحتی میسر باشد و در این مورد احساس نیاز می‌شود.
۴۱۴ ديدگاه مطلب براي " بازار کار و آینده ی شغلی رشته معماری " ارسال شده است.

 1. Hamed گفت:

  سلام من سوم تجربی هستم خواستم بدونم ارزش داره برم معماری بخونم بازار کار چطوره راهنمایی کنین ممنون میشم. میخوام هر طور شده بخونم یه رشته خوب بگین یا علی.

 2. Negin گفت:

  سلام من امسال انتخاب رشته دارم ذهن خلاقی دارم و به رشته عمران و معماری علاقه مندم ریاضیم خیلی خوبه ولی تو قسمت طراحی ی خورده مشکل دارم میخواستم در مورد بازار کار و آینده شغلی این دو رشته راهنماییم کنین و این که من از فنی بخونم بهتره یا از ریاضی چون شنیدم مدرکی که از فنی گرفته میشه برای ورود به بازار کار معتبر تره.

 3. مجید گفت:

  اگه از بچگی پر جمب وجوش بودین و دوست دارین بیخوابی تا یک هفته رو تجربه کنین تورشته ما فراونه خوش اومدین

 4. شمسی گفت:

  سلام من رشتم معماری ولی ۵سال میدم قبول نمیشم حالامیخواهم برم طراحی دوخت ازنظرشماخوبه یاهمان معماری برم

 5. پدرام گفت:

  اقا نرید پشیمون میشید من فوق لیسانس معماریم سه سال پیش شرکت داشتم الان در به در دنبال کارم وضع خرابه

 6. رضت گفت:

  سلام من برا کاردانی دانشگاه میخوام فنی نقشه کشی معماری بخونم ایا رشته خوبی هست؟؟ ورشته دبیرستانم ریاضی بودع درسمم خوب بوده..

 7. Reyhaneh گفت:

  سلام.
  من چندوقت دیگه انتخاب رشته دارم.خانواده ام میگن برم فنی حرفه ای یا هنرستان.خودمم اینارو دوست دارم.ولی مشکل اینه که فکر نکنم اینده شغلی داشته باسن.من خودم نقاشی و طراحیم بد نیست.برای همین هم رشته نقاشی رو دوست دارم هم گرافیک و هم نقشه کشی و معماری رو.ولی از خیلیا شنیدم که نقشه کشی برای دخترا خوب نیست و درواقع اینده شغلی نداره.این درسته؟
  بعدا اگه میشه درباره اینده شغلی این رشته ها بگین.ممنون میشم.

 8. علی گفت:

  سلام میخواسم بپرسم برم معماری تربیت دبیر شهیدرجایی بخونم خوبه؟

 9. سلام،من معماری داخلی سوره و مهندسی معماری مرکز تهران قبول شدم،کدوم رو برم؟ گفت:

  من معماری داخلی سوره و مهندسی معماری تهران مرکز قبول شدم،کدوم رودبرم؟

 10. Radinنام خود را وارد كنيد... گفت:

  من امسال انتخاب رشته کردم رشته ام معماری هستش..
  من ریاضیم قوی نیست ولی از نظر هنر عالیم..
  می خواستم ببینم درسته که میگن اگه تو معماری قوی باشی و پارتی داشته باشی موفق میشی؟!!

 11. سحر گفت:

  شما آزاد درس خوندید یا سراسری؟

 12. نوشین گفت:

  هزینه تحصیل در رشته معماری چقدر؟ در هر ترم و شهریه ثابت؟ و هزینه وسایل مورد نیاز برای این رشته؟ممنون

 13. باران گفت:

  سلام من امسال میخوام انتخاب رشته کنم رشته م ریاضی بوده و رتبم حدود ۷۰۰۰شده از اول میخواستم برم هنرستان چون عاشق هنرم اما خب نشد که برم الان دوس دارم که معماری بخونم اول اینکه عایا اصن با این رتبه میتونم روزانه یا شبانه قبول شم تهران ؟و اینکه بازار کار معماری چجوریه؟چون من واقعا میخوام که کار کنم اما خب تو زمینه معماری و اینا پارتی ای ندارم الانم که همه چی شده پارتی یا اینکه برم مدیریت که بازار کارش میگن تامینه ؟

 14. fati گفت:

  سلام من امسال انتخاب رشته دارم و درباره معماری هیچی نمیدونم میشه یکم راهنمایی کنید

 15. احسان گفت:

  دوستان به رشته معماری علاقه دارم ولی به خاطر اینکه ریاضیم ضعیفه نمیدونم چیکار کنم. خواهش میکنم به دادم برسید. یه ماهه دیگه قراره انتخاب رشته کنم

  • یونس گفت:

   سلام احسان جان
   من لیسانس معماری دارم ریاضی فقط تو دو سه درس نیاز هست که اونم زیاد سخت نیست
   بیشتر باید خلاقیت داشته باشی و هنرمند باشی

  • Queenنام خود را وارد كنيد... گفت:

   مشکل منم همینه …اگ مشکلت حل شد به منم بگو…

  • مهسا گفت:

   در واقع تاثیر خود ریاضی در معماری چندان نیست… مثلا شما هیچگاه در معماری با تصاعدها سر و کار نخواهید داشت…

  • م.ش گفت:

   سلام.برای رفتن به رشته معماری به یک فکر قوی و هنر بالایی نیاز هستش.و در درجه ی اول علاقه.شما اگه علاقه داشته باشید میتونید توی دانشگاه دروسی رو که مرتبط هستن با ریاضی و فیزیک با کلاس و تمرین پاس کنید.یاعلی

  • khazanنام خود را وارد كنيد... گفت:

   سلام احسان جان
   ببین شما میتونی از شاخه فنی وارد رشته معماری بشی ینی بری هنرستان معماری بخونی
   قبلا رشته معماری از طریق هنرستان ناپیوسته بود به این دلیل که بچه هایی که هنرستان میرفتن۱۱ سال درس میخوندن و بقیه بچه ها ۱۲ سال اما الان به دلیل وجود پایه ششم برداشتن پیش دانشگاهی همه۱۲ سال درس میخونن و رشته معماری هم پیوسته شده
   امیدوارم اطلاعاتم بتونه بهت کمک کنه

  • khazanنام خود را وارد كنيد... گفت:

   سلام احسان جان
   ببین شما میتونی از شاخه فنی وارد رشته معماری بشی ینی بری هنرستان معماری بخونی
   قبلا رشته معماری از طریق هنرستان ناپیوسته بود به این دلیل که بچه هایی که هنرستان میرفتن۱۱ سال درس میخوندن و بقیه بچه ها ۱۲ سال اما الان به دلیل وجود پایه ششم برداشتن پیش دانشگاهی همه۱۲ سال درس میخونن و رشته معماری هنرستان هم پیوسته شده
   امیدوارم اطلاعاتم بتونه بهت کمک کنه

 16. mahdiye گفت:

  یه سوال دیگه دوستان
  نقشه کشی یکی از زیر شاخه های معماریه؟؟؟؟
  بعد این کار خوبی هست یا نه؟؟؟؟

 17. mahdiye گفت:

  سلااام دوستان…
  من به معماری علاقه ی زیادی دارم و قدرت تخیل و تجسم بالایی رو هم دارم و نمرات ریاضیم هم۲۰ اما تو هنر یکم مشکل دارم
  من نظرات و ایده های خیلی خوبی دارم حتی تو هنر اما یه مشکل دارم که نمی تونم به طور کامل یعنی اونطوری که میخوام طرحمو پیادش کنم شاید دیگران بگن کارت خیلی خوبه ولی خودم ازش راضی نیستم
  به نظرتون می تونم تو این رشته موفق باشم؟؟؟؟
  با شناختی که از خودم دارم اگه بشینم بخونم میتونم با رتبه ی خوبی تویه یه دانشگاه معتبر قبول میشم
  اما دودلم برم یا نه
  لطفا کمکم کنید دلم میخواد کاملا مطمئن شم و اشتباه نکنم

  • م.ش گفت:

   سلام.طبق گفته های خودتون شما میتونید فرد موفقی در معماری باشید.برای قوی شدن دستتون در ترسیم فقط به تمرین نیاز دارید.علی یارتون

 18. امیر گفت:

  سلام من سال سوم رشته کامپیوتر هستم ولی از بچگی عاشق نقشه کشی بودم و به خاطر یک سری مشکلات نتونستم تو هنرستان نقشه کشی بخونم.ریاضیم خوبه قدرت تحلیلم عالیه هنرم خیلی خوبه فقط تو عربی مشکل دارم به نظرشما تو دانشگاه نقشه کشی بخونم یا ن البته من بیشتر کتاب هاشونو خوندم و خیلی چیزا میدونم.
  ممنون

  • م.ش گفت:

   باسلام.رشته معماری و یا نقشه کشی هیچ ربطی به عربی نداره.اگه اراده و علاقه پشتش باشه موفقید.یاعلی

 19. علی گفت:

  سلام من دانش اموز سال نهم هستم و کم تر از ۲ ماهه دیگه انتخاب رشته دارم .
  میخواستم بدونم که اینده رشته معماری خوبه یا بد؟

  • مهسا گفت:

   بد! بهتره اینجوری بگم که الان اینده ی شغلی رشته های ریاضی فیزیک تقریبا برابر با هیچه! بیشتر رشته های انسانی و تجربی بازار کار بهتری دارن

 20. mary گفت:

  Slm .mn as moshaver tahsily porsidam k as tarigh honarestan Adam bere memary behtare ya as tarigh reshte riazy goftan az tarigh honarestan khob nis me3 kargare nime balad mimone Adam .
  Mishe rahnamaei konin ? Man ham naghashim v tarahim ,riazyim khobe chekar konam ?

  • تارا گفت:

   hamchin chizi nis xode man ke az honarestan raftam xaili behtar mifahmam ta onee k az riyazi omadan az honarestan beri hamon aval memariyo yadet midan vali riyazi intor nis

 21. محمدرضا گفت:

  باسلام ببخشید امسال من میخوام انتخاب رشته کنم دو دلم موندم برم انسانی علوم سیاسی بخونم یا برم فنی معماری بخونم . البته اینو هم بگم من عاشق هر دوشون هستم ولی تو انسانی اصن از اجتماعی خوشم نمیاد . راستی اینکه میگن کار برای معماری نیست واقعیته!!!!!

  • مهسا گفت:

   من در رابطه با تیکه ی اول سوال شما نظری نمیدم چون از علوم سیاسی چیزی نمیدونم، اما تیکه ی دوم سوال شما را با قاطعیت جواب میدم: بعله، واقعیته.

 22. محسن گفت:

  باسلام خدمت دوستان من رشتم معماریه و خیلیم دوسش دارم

 23. Ari گفت:

  متاسفانه کم نیستن دانشجویانی که از سر بیکاری و تنوع و بدون هیچ شناخت قبلی اقدام به انتخاب این رشته تو مقاطع مختلف میکنن.شخصا به عنوان کسی که از هنرستان رشته ام مرتبط بوده و تا الان که در مقطع ارشد هستم هنوز هم احساس میکنم اطلاعات کمی راجبه هنر معماری میدونم.ورود اشخاص بدون مهارت به این رشته واقعا اشتباهه چون در پایان مقطع کارشناسی شما یک کارشناس معمار خواهین بود….الان ما کلی مهندس معمار بدون مهارت.داریم که تیرچه رو از ستون تشخیص نمیدن.جای تاسف داره….!

 24. negar ahmadi گفت:

  کسی اینجا میدونه کدوم موسسه برای دوره عکاسی خوبه؟

 25. محمد گفت:

  سلام ،،،،، من کارشناسی رشته معماری دارم ۳۳ سال سن دارم .. پنچ سال سابقه کار در شرکت های جور واجور از کارهایی که شما فکرشو نمیکنید مثلا با کاردانی معماری مسول اجرایی کوره های الفین ۹ شرکت رامپکو بودم .. الان مسیول اجرایی یک شرکت بزرگ هستم … این است یک کارشناس معماری و افتخار میکنم به این جایگاه با رشته مورد علاقه خودم رسیدم در ۳۰ سالگی

 26. تارا گفت:

  ببخشی من به این رشته خیلی علاقه دارم … خوش بختانه ریاضیم خوبه … خلاق هستم و در کشیدن اونچه که تصور میکنم نیز استعداد دارم … تنها مشکلم این هستش که از چند جا شنیدم که رشته ی معماری بیشتر واسه اقایون کاربرد داره و واسه دختران اینده شغلی نداره … ایا واقعا همچین چیزی هستش ؟ لطفا کمک کنید

 27. سپهر گفت:

  اصلا ربطی نداره من خودم چند تا معمار میلیاردر میشناسم باید خلاق باشی و با عرضه اونطوری در امدش عالیههههه

 28. Shafaghi گفت:

  سلام من امسال باید انتخاب رشته کنم معدلم۱۹٫۸۰ نمره ریاضی هم ۱۷٫۱۸٫۱۹ اینطوراس می خواستم ببینم اگه برم معماری بازار کار داره ؟اخه بعضیاا میگن اصن بازار کار نداره یعنی از تجربی بازار کارش بدتره ؟درامدش چطور؟

 29. فردین گفت:

  سلام من ۲۰ سالمه دانشجو رتبه۶۸معماری کارشناسی الان دارم دق میکنم که کاری نیس در اینده

  بخدا انصراف دادم از دانشگاه

  جریان ما جریان همون مار که عاشق میشه بعد چند سال میفهمه شلنگه

  خیلی دوس داشتم بخونم ولی چرا خودمو گول بزنم

  خیلی دوس داشتم بهتون بگم برید رشته معماری ولی اگه پارتی ندارید نخونید

  الان دو ماه افسرده ام راسی اینم بگم تز دانشگاه دولتی انصراف دادم

  • فردین گفت:

   اینم اضافه کنم نقشه های که کاردانی کشیدم استادام گفتن در حد ارشد معماری هس در کل میگم الان همه چی پارتی شده

   • M.H گفت:

    سلام دوستان من ورودی مهرماهم.میخوام برم رشته ی معماری اما یه سری میگن اصلاخوب نیست یه سری هم میگن عالیه درصورتیکه خودمم دوسش دارم دوستانی که معماری میخونن لطف کنن یه راهنمایی کنن ممنون میشم.وچندتاسوال خیلی مهم درمورداین رشته دارم که اگه بشه یکی ازدوستان ازطریق ایمیل جواب بده مرسی شبتون بخیر

  • khazan گفت:

   وااااااای فردین یه اشتباه بزرگ کردی
   کار هست تو شهرداری بعد از پایان تحصیلت سریع بهت کار میدن
   اگه اینم نشه اینقدر شرکت معماری وجود داره که واسه یه مهندس خوب سر و دست میشکنن

 30. nazanin_sz گفت:

  سلام من امسال تازه میخوام انتخاب رشته کنم علاقه خیلی خیلی خیلی زیادی هم به هنرو طراحی دارم.اول میخواستم برم رشته گرافیک ولی به دلیل هذینه زیادش نمیتونم.حالا میخوام برم معماری ولی میترسم از پس ریاضیش بر نیام به نظر شما چیکار کنم؟؟؟؟لطفا کمکم کنید

  • mari گفت:

   منم همین مشکلو دارم…

  • م.ش گفت:

   سلام.شما از نظر ریاضی و فیزیکش میتونید باتلاش موفق بشید ولی معماری از نظر هزینه با گرافیک تفاوت چندانی نداره.اگه دانشگاه دولتی برید بهتره. اگ هنرستانی هم هستید خرج خودشو داره.باید با خرجش بسازید اگه علاقه دارید

 31. پروا گفت:

  من فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد معماری هستم به همه توصیه میکنم رشته معماری رو با دقت انتخاب کنن وضعیت مالی و آینده شغلی در این رشته بین صفر و صد متغیره با تمام رشته های دانشگاهی متفاوته درآمد فوق تصور داره برای کسی که اینکاره باشه و کاملا صفر برای کسی که درست انتخاب نکرده باشه من و برادرم هر دو در این رشته تحصیل کردیم و خداروشکر انتخاب درستی داشتیم من کاملاً راضی ام ولی هستند کسانی که خرج یومیه رو هم درنمیارن برای ورود به رشته معماری باید ذاتاً معمار بود متاسفانه خیلی از افراد به اشتباه وارد این رشته میشن و چیزی عایدشون نمیشه. انتخاب معماری ریسکه چون رشته خاصیه ولی اگه درست اومده باشی بهشت رو توی این دنیا تجربه میکنی

  • محمد برزودینام خود را وارد كنيد... گفت:

   سلام دوستان من هنرستانی هستم و رشته من معماریه ورودی بهمنم یه کمکی به من بکنید .میتونم مهندسی این رشترو بگیرم

ارسال نظرخرید vpn ساکس پیش بینی مسابقات ورزشی خرید کریو