کد مطلب: 5038 | زمان انتشار: ۱۹:۵۰:۱۵ - چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۲ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 1,075 | پرینت از مطلب پرینت از مطلب |

آب کرفس برای کاهش وزن

آب کرفس برای کاهش وزن

آیا کرفس تاثیری در لاغری دارد؟

 کرفس لاغر می کند؟
چند وقتی بود که به خاطر درس و مدرسه، دیگر باشگاه نمی‌رفتم. کارم شده بود خوردن و خوابیدن و درس خواندن برای کنکور، برای همین حسابی وزنم بالا رفته بود. چون خانه خودمان شلوغ بود، ۴-۳ ماه آخر را به خانه مادربزرگم رفتم اما چشمتان روز بد نبیند؛ مادربزرگ برای تقویت من انواع و اقسام جوشانده‌ها، آبمیوه‌ها و غذاهای به اصطلاح مقوی و البته بدمزه را به خوردم می‌داد و می‌گفت: «باید جون بگیری که بتونی درس بخونی!» اما از همه آنها وحشتناک‌تر، آب کرفس بود…
من از آب کرفس متنفر بودم ولی مادربزرگ می‌گفت: «آب کرفس هم انرژی داره، هم برای لاغر شدنت خوبه.» خلاصه اینکه تا روز کنکور، کلی آب کرفس خوردم اما اصلا لاغر نشدم! با دکتر مسعود کیمیاگر متخصص تغذیه و رژیم درمانی و استاد انستیتو تحقیقات تغذیه کشور و دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی درباره همین موضوع حرف زده‌ایم.

سلامت: نظر شما درباره کرفس چیست؟
کرفس یکی از سبزی‌های خوب است که به دلیل داشتن فیبر فراوان، اثر بسیار مطلوبی روی سلامت دستگاه گوارش دارد. اگرچه ساقه‌ این سبزی‌ از نظر ویتامین‌ها چندان غنی نیست ولی برگ‌هایش منبع خوبی برای ویتامین‌هایی مانند ویتامین A و ویتامین C هستند و از این نظر شباهت فراوانی به جعفری دارد بنابراین افرادی که به مصرف این گیاه با برگ عادت دارند، می‌توانند مقادیری از ویتامین‌های مورد نیاز بدن خود را با خوردن آن تامین کنند.

سلامت: این درست است که کرفس برای افرادی که رژیم کاهش وزن دارند، مناسب است؟
بله، کرفس و تمام سبزی‌ها به دلیل اینکه فیبر دارند و این ماده برای بدن قابل جذب نیست و به دلیل پر کردن بشقاب غذا، در کاهش وزن نقش دارند.

سلامت: برخی از مردم اعتقاد دارند کرفس کالری منفی دارد، این نظر درست است؟
نه، ما در منابع علمی کتاب‌های تغذیه چیزی به نام «کالری منفی» نداریم و این نوع باورها بیشتر در میان عوام رواج دارد و نمی‌توان به آنها استناد کرد. ضمن اینکه حتی اگر ما این مساله را در مورد کرفس قبول کنیم، باز هم از این دیدگاه تاثیر چندانی بر کاهش وزن فرد نخواهد داشت.

یعنی به چه صورت؟
یعنی مقدار کالری مورد نیاز برای هضم کرفس از میزان کالری‌ای که این ماده به بدن فرد می‌دهد بیشتر است و روند کاهش وزن را تسریع می‌کند.

سلامت: چرا؟
دلیل آن کاملا ساده است، ما در روز چقدر می‌توانیم کرفس بخوریم؟ اگر یک نفر در روز ۱۰۰ یا حتی ۲۰۰ گرم کرفس مصرف کند و انرژی مورد نیاز بدن برای هضم این مقدار کرفس ۴۰ کیلوکالری باشد و فرض کنیم کرفس هم فقط ۲۰ کیلوکالری انرژی تولید می‌کند، در کل این مقدار کرفس روزانه ۲۰ کیلوکالری به کاهش وزن ما کمک خواهد کرد. این میزان در مقایسه با حدود ۱۵۰۰ کیلوکالری مصرفی روزانه بسیار ناچیز است.

سلامت: پس تنها ویژگی آن برای کاهش وزن، وجود فیبر و خاصیت پرکنندگی‌ است؟
بله، البته دو نکته اساسی در این میان قابل ملاحظه است؛ اول اینکه کالری موجود در کرفس حتی از مواد غذایی‌ای مثل هویج هم پایین‌تر است و استفاده از آن در میان‌وعده‌ها می‌تواند به افرادی که قصد کاهش وزن دارند، کمک بیشتری بکند و نکته دوم اینکه نباید کرفس را در مقام مقایسه در کنار سبزی‌های متداول دیگر گذاشت.
سلامت: چرا؟
در حقیقت یکی از عوامل بسیار مهم و تعیین‌کننده در رژیم‌های غذایی، جایگاه رژیمی موادغذایی است. به عنوان مثال اگر کرفس را با ماده‌ غذایی‌ای مثل کاهو مقایسه کنیم، می‌بینیم می‌توانیم کاهو را در هر فصل از سال و به میزان کافی در رژیم غذایی خود بگنجانیم، در حالی که این مساله در مورد کرفس صدق نمی‌کند و فقط در فصول خاصی از سال می‌توان از آن استفاده کرد.

سلامت: کرفس را می‌توان در میان‌وعده‌ها به جای میوه‌ها مصرف کرد؟
می‌توان این کار را انجام داد اما اصولا متخصصان تغذیه سعی می‌کنند میان‌وعده‌های میوه را از رژیم غذایی حذف نکنند و فرد واحدهای میوه روزانه خود را به طور مرتب دریافت کند. ترجیح بر این است که از کرفس به جای سبزی‌ها استفاده شود.

سلامت: کرفس را بهتر است خام مصرف کنیم یا پخته؟
در حالت کلی، همواره سفارش ما این است که حتی‌المقدور سبزی‌ها خام مصرف شوند. حالت تردی و طعم کرفس به نحوی است که مصرف آن به صورت خام می‌تواند احساس لذت‌بخش جویدن را در فرد ایجاد کند اما استفاده از آن به صورت پخته نیز خالی از لطف نیست.

سلامت: نوشیدن آب کرفس را توصیه می‌کنید؟
آب کرفس باعث می‌شود مقادیر زیادی از فیبر موجود در کرفس کامل به بدن نرسد اما نوشیدن آن از نوشیدن آبمیوه‌هایی مثل آب پرتقال که حدود ۱۲۰ کیلوکالری به بدن می‌دهند، بسیار مناسب‌تر است البته برای کسانی که باید از یک رژیم غذایی کم انرژی داشته باشند.

سلامت: کرفس برای افراد مختلف، منع مصرف هم دارد؟
معمولا نه، فقط در برخی افراد که با هضم فیبر کرفس مشکل دارند، اندکی ایجاد مشکل می‌کند. فیبر موجود در بافت کرفس از نوع خشبی (چوبی) است و کمی با فیبر سبزی‌های دیگر متفاوت است. به غیر از این مورد، مشکل خاص دیگری درباره مصرف کرفس گزارش نشده است. بهترین روش برای نگهداری از کرفس هم این است که قبل از مصرف آن را به صورت قطعه‌قطعه درنیاورید تا مواد مغذی آن از دست نرود. شستشوی این سبزی به ویژه در قسمت‌های نزدیک‌تر به ریشه، باید با دقت بیشتری انجام شود.ارسال نظر

کسب درآمد
آخرین مطالب


خرید وی پی ان خرید کریو